November 13-án, kedden alsós tanulóink környezetismeret órán az egészséges és egészségtelen ételekről, a megfelelő mennyiségű zöldség és gyümölcsfogyasztásról, a helyes táplálkozásról beszélgettek a tanító nénikkel, majd a szülők által felajánlott zöldségekből és gyümölcsökből egészséges ételeket, kreatív szendvicseket készítettek, melyeket a nap folyamán közösen elfogyasztottak.
Az egészséghét keretén belül szerdán Nyékiné Kecskés Mónika tartott előadást a gyerekeknek a sérülésekről, arról, hogy mit kell tenniük a gyerekeknek, ha sérültet látnak, hova és hogyan kell telefonálni vészhelyzet esetén. Megtanulták a stabil oldalfektetés helyes technikáját, de a leginkább az ambu baba kötötte le figyelmüket.
Fülöp Tünde védőnő a gyermekkori cukorbetegségről, annak kialakulásáról, kezelési módjáról, a vércukormérésről mesélt az érdeklődő alsós tanulóknak. Iskolánk egy kis elsős tanulója, aki cukorbetegségben szenved, elmesélte, hogyan kellett életmódját, táplálkozását a betegség hatására megváltoztatni, s elmondta azt is társainak, hogyan kezeli cukorbetegségét.
Varga Orsolya egészségügyi szakember a második évfolyamos tanulóknak mesélt a nővérek, egészségügyi dolgozók munkájáról, az egészségmegőrzésről, az egészséges életmódról. Beszélt a gyerekeknek a szűrővizsgálatok fontosságáról, megmutatta, hogyan kell vérnyomást mérni. A tanulók figyelmét és érdeklődését a vérvétel bemutatása keltette fel leginkább.
Az egészséghét keretein belül csütörtökön gyalogtúrán vettek részt a gyerekek. Concóhát pusztán jártak. Séta közben megcsodálták az őszi táj szépségét, legelésző őzgidákat, ismerkedtek szántóföldi növényekkel, városunk történelmével és őszi terméseket gyűjtöttenk. Hazafelé láttak ház körül élő állatokat is. A túra során felelevenítették a gyalogos a közlekedés szabályait is. Élményekkel gazdagodva tértek haza.
MÉZES REGGELI PROGRAM
Magyarország 2014. november 21-én csatlakozott az akkor már több mint 7 éves hagyománnyal bíró szlovén kezdeményezéshez, az „Európai Mézes Reggeli” programhoz, melynek eredményeként már 2016-ban több, mint 500 óvodában és iskolában voltak jelen a méhészek, így közel 100.000 gyermek kaphatott mézes reggelit. Az eredeti ötletet megőriztük, Magyarországon is helyi méhészek tartottak előadásokat az általános iskolásoknak és kóstoltattak velük mézet.
A program méltán vált nemzetközileg ismertté és elismertté, ugyanis jól egyesíti a méhészet és a környezettudatos mezőgazdaság népszerűsítését, valamint a környezetvédelem és az egészséges táplálkozás tudatosítását. Erre a fogékony gyermekkort választották, így a tanítás egyben tudatos életvitelre is nevel. Több más Európai Uniós tagország is átvette ezt a programot.
Iskolánk az idei tanévben is csatlakozott a mézes reggeli programhoz. Az egészséghét keretében Dr. Csekő Elemér ácsi méhész tartott tanulóinknak szemléletes, érdekes, interaktív előadást a méhekről, a megporzásról, a méhészek feladatáról, de említést tett a mézfajtákról és a méz jótékony hatásáról is. A diákok ezen a reggelen mézes zsemlét kóstolhattak a délelőtti nagyszünetben.
Pénteken a 3. osztályos napközisek tanulás után táplálkozási piramist készítettek. Megbeszélték, hogyan kellene egészségesen étkezni, miből mennyit fogyasszunk naponta. Ezzel a tevékenységgel zárták le az egészséghetet.
Telephelyi beszámoló
A november 12-ével kezdődő héten iskolánkban egészséghetet tartottunk, melyet itt, a telephelyen is színes programokkal próbáltunk érdekessé tenni a gyerekek számára. Elsődleges célunk a mozgás, valamint az egészséges étkezés népszerűsítése volt. Hét elején még segítségünkre volt a jó idő és kellemes sétát tettünk az iskola környékén. Keddre a szülők segítségével változatos, színes zöldségek gyűltek össze az osztályokban, melyekből egészséges, vicces szendvicseket készítettek a gyerekek. A kreatív munka öröme és az elfogyasztott szendvicsek táplálták a gyerekekben az egészséges életmód utáni vágyat.
Kiss Mónika védőnő az elsősegélynyújtás alapjaiba avatta be a tanulókat. A sebellátásról, sebkötözésről, horzsolások és kisebb sérülések ellátásáról tartott szemléletes, gyakorlatias foglalkozást a telephelyi gyerekeknek.
A telephelyen tanuló kisdiákok szintén részt vettek a mézes reggeli programban. Tóth Lajos ácsi méhész látogatott el a pénzásási iskolásokhoz, ahol beszélt a méz jelentőségéről, a mézfajtákról, s bemutatta tanulóinknak a méhészethez használt eszközöket, felszereléseket, melyeket magukra is ölthettek az érdeklődők. A gyerekek meg is kóstolhatták ezt az egészséges, tápláló finomságot.
[supsystic-gallery id=17]