Immár második alkalommal rendeztük meg november 10-én iskolánkban a pályaorientációs napot. A pályaorientációs nap célja, hogy tanulóink minél megalapozottabban és időben felkészüljenek a pályaválasztásra, hiszen a jó iskolaválasztás, a pályaválasztás hosszú időre meghatározza tanulók életét.
A november 10-i nap programjait évfolyamonként szerveztük meg.
- évfolyam
A nap elején a gyerekek meséltek szüleik foglalkozásáról, majd egy képes kitalálós játék következett, ahol a tanulóknak kellett megfejteni egy-egy kép alapján, hogy milyen foglalkozást láthatnak.
Ezt követően rendőrségi bemutatót láthattak a gyerekek, ahol fel is próbálhatták a rendőrök néhány öltözetét is.
Ezután a kistornateremben Zsidi Péterné Kriszti tartott előadást a talpmasszírozásról, be is mutatva az egyik tanító nénin, hogy ez a valóságban hogy zajlik.
Ezt követően Nyéki János a hobbijáról (ami egyben egy foglalkozás is lehet) mesélt. Ő a fényképezést mutatta meg. Hozott régi és új fényképezőgépeket, komoly fotóstúdió berendezést. A gyerekeknek nagyon élménydúsan telt a délelőtt.
- évfolyam
Másodikos tanulóink a pályaorientációs nap első programjaként a Csabai tanyára látogattak, ahol a nagyüzemi állattartással, a tejtermelés folyamatával ismerkedtek meg. Ezt követően a Vitáris tanyára mentek, ahol a nagyüzemi növénytermesztésről hallhattak érdekes előadást. A nap zárásaként a halastóhoz látogattak, ahol a halgazdálkodásról Krocsány Gábor tartott beszámolót tanulóinknak. A tó partján örömmel fogyasztották el a tanító nénik által készített Márton-napi libazsíros kenyeret.
- évfolyam
A nap első felében interaktív előadás keretében különböző foglalkozásokkal ismerkedtek meg a gyerekek játékos formában. Aztán a JANIBEX BT- be látogattak el. Megismerkedtek az autójavítással kapcsolatos különböző tevékenységekkel, gépekkel, munkafolyamatokkal. A látogatás végén hasznos ajándékkal lepték meg a tanulókat a Bt. dolgozói.
- évfolyam
A negyedik évfolyam a Brotnetti pékségbe látogatott, ahol egy látványpék irányításával kipróbálhatták milyen egy pék munkája. Saját maguk készítették el a tészta alapanyagát, megfigyelhették hogyan gyúrja össze a gép a különböző hozzávalókat. Láthatták hogyan lesz a több, mint 17 kilós masszából 260 db. kicsi „golyó” melyből mindenki készíthetett saját kezűleg brióst, perecet, fonott kalácsot. Megmutatták hogyan lehet 8,12,16-os fonással kalácsot készíteni. Majd betették a remekműveket megkelni végül a kemencében. A frissen sült péksüteményeket, amit készítettek örömmel vitték haza a gyerekek.
Pályaorientációs nap a telephelyen
A telephelyi tanulók a pályaorientációs nap keretében megismerkedhettek a varrónő és a kovács munkájával, megtudták, mivel foglalkozik a szakács, a cukrász, a pék vagy a felszolgáló, illetve részt vettek egy igazi, falusi disznóvágáson is. Rengeteg új ismerettel és élménnyel gazdagodtak tanulóink.
- évfolyam
Ötödikeseink november 10-én az ácsi tűzoltóságon jártak, ahol megismerkedtek a tűzoltók nehéz, felelősségteljes munkájával. Ezt követően az asztalos szakma rejtelmeibe avatta be őket Nagy Miklós asztalosmester. A nap zárásaként a pszichológusok mindennapi munkájába tekinthettek be, és érdekes játékokat is játszottak.
- évfolyam
A 6. évfolyamban is a három osztály közös programokat szervezett. Mivel a fiúk és lányok érdeklődése eltérő, ezért külön csoportokban ismerkedtek az egyes mesterségekkel. A nap egy bevezető osztályfőnöki órával indult, majd 9 órakor a fiúk elmentek a Galamb autószervizbe, majd ezt követően egy asztalosműhelybe.
A lányok szintén útra keltek és meglátogatták Landeszné Márti nénit a virágboltjában, ahol a virágkötés rejtelemivel ismerkedtek.
Ezt követően visszamentek az iskolába, ahol már várt rájuk Hajnal Krisztina fodrász. Rövid elméleti bevezető után a hajformázás különböző módjait mutatta be a lányoknak.
A nap végén Kelemenné Horváth Mária tartott szintén egy rövid előadást a kéz és lábápolás fontosságáról, higiéniájáról, majd a körömépítésről. Manapság ez nagyon divatos elfoglaltság, de Marika is hangsúlyozta, hogy ez nem igazi szakma. Ez egy munka melletti időtöltésnek jó.
- évfolyam
November 10-én, szombaton a hetedik évfolyam tanulói Komáromban voltak a Vizirendészetnél és a Katasztrófavédelemnél.
A Vizirendészet a Duna partján található. Tájékoztatást kaptak a vízimentők legfontosabb feladataikról, a szervezet felépítéséről. Megtudták azt is, hogy milyen iskolákat kell elvégezni ahhoz, hogy vízirendőrként dolgozhasson valaki. Beülhettek a rendőrautókba és a motorcsónakba is, ami a Dunán horgonyzott.
Nagyon meglepődtek a gyerekek, amikor azt hallották, hogy lopásnak számít, ha a Duna partjáról valaki elvisz egy kanna kavicsot. Felhívták a figyelmüket a tiltott helyen való fürdőzés veszélyeire és a vízen való közlekedés szabályaira.
Ezután a Katasztrófavédelem Komáromi Tűzoltóságát nézték meg. Körbevezették a gyerekeket az egész körletben. Megnézték a pihenőhelységeket, a garázst, a tűzoltás szerszámait és felszereléseit. Beülhettek és felmászhattak a tűzoltóautókra. Nagyon izgalmas volt lecsúszni a csövön, ahogyan a tűzoltók is teszik, amikor riasztják őket.
Érdekesen és hasznosan telt el a délelőtt. Lehet, hogy valaki a mai nap után el is döntötte, hogy tűzoltó vagy vízirendőr lesz.
- évfolyam
A három 8. osztály ebben az évben a tatabányai Pályaválasztási Kiállításra látogatott el a pályaorientációs nap keretében.
Tavaly a győri iskolák bemutatkozását tekintették meg, nagyon hasznosnak találtak, így idén is érdeklődéssel várták a Komárom-Esztergom megyei középiskolák bemutatkozását.
A kirándulást megelőzően már osztályfőnöki órák keretében sokat beszélgettek a továbbtanulásról, pályaválasztásról. Nem könnyű eldönteni ebben a korban, milyen iskolába jelentkezzenek, sokan közülük még nem is tudják, milyen az érdeklődési körük, mely szakmák felé vonzódnának. Így különösen hasznosnak érezték a tavalyi és az idei kiállítást is. A tatabányai sportcsarnokban kaptak helyet, egy-egy kis kiállító standot megyénk középiskolái. Érdeklődéssel jártak körbe nyolcadikosaink mindet, sok információt gyűjtöttek be. Néhány iskola igazán kitett magáért, látványos elemekkel csábította a végzősöket, ilyen volt pl. a robotika, a sminkelés, a látványseb készítése.
Ezekután még nagyobb érdeklődéssel indulnak a nyílt napokra, ahol valóságban is megtekinthetik azt, amit itt csak kivetítőkön vagy szórólapokon láthattak.
Az iskolavezetés nevében köszönetemet szeretném kifejezni a cégek, vállalkozások vezetőinek, szakembereinek, hogy fogadták iskolánk tanulóit, vagy ellátogattak iskolánkba, hogy szakmájuk rejtelmeibe beavassák a gyerekeket. Köszönöm, hogy lehetőséget adtak a szakmákkal való ismerkedésre segítve ezzel tanulóink pályaválasztási döntését.
[supsystic-gallery id=15]